Makyajda aydınlatma nasıl yapılır?

Yüz aydınlatma, adından da anlaşılacağı gibi ön plana çıkarmak istediğimiz yerleri ışık oyunlarıyla ortaya çıkarmak. Bu işlem için ayrıca üretilen ürünler var. Önemli olan aşırı simli olmayan ürünleri seçmek, cilt tonunuzu aşırı beyazlık verecek tonlardan korumak. Dışarıda birçoğumuz yanlışları görüyoruz öyle değil mi? "hortlak" olarak nitelendiriyoruz malesef :) Neden? çünkü aydınlatıcı gelişi güzel parmağı fara batırıp göz çevresinden taaa elmacık kemiklerini kaplayacak kadar bembeyaz sürülmez. Çünkü aydınlatıcı sürdüğünüz çok belli oluyor, doğal durmuyor. Gülünç duruma düşmemek için mutlaka yazdıklarıma kulak verin.

Aydınlatıcı, göz altı morlukları ve lekeleri  kapatmada, yüz görünümünü yumuşatmada kullanılır.

-E bunu kapatıcı zaten yapıyor.

Yanlış! aydınlatıcı ile az miktarda kapatıcı karıştırılarak göz altı morluklarının ve lekelerin nasıl daha çok yumuşayıp giderildiğini göreceksiniz.

makyaj odamm

Şu konuya değinmem gerek. Başta da yazdığım gibi, aydınlatıcı elmacık kemiğine taşmamalı. tam üstünde olmalı resimde gördüğünüz gibi. kontürleme işlemi tam elmacık kemik altına, allık ise elmacık kemiği üzerine uygulanır.

Yüzümü aydınlatmak için teknikler istiyorum. Nasıl nereye uygulayacağımı bilmiyorum?

makyaj odamm

Kontürleme nasıl yapılır? yazımda burun kontürünü de anlatmıştım. Burnumuzun resimde görüldüğü gibi sadece orta kısmına düz şekilde aydınlatıcı uyguluyoruz böylelikle daha doğal bir görünüm elde etmiş oluyoruz.
Tamamen bir aydınlatmada, resimdeki gibi alnımızın ortasından "badana" yapmadan hafif çizgilerle burna iniyoruz ve yüz boyutumuza uygun bir fırça ile dağıtıyoruz. Dudak üstümüzdeki çukuru belirginleştirmek için tam çukur üzerine aydınlatıcı uyguluyoruz. Aynı şey dudak altı içinde geçerli. Böylelikle dudaklarınız daha çıkık ve daha hoş gözükecek. Gözünüze far sürdükten sonra tüm kaş altına değil! kaşın kavis kısmının altına aydınlatıcı uyguluyoruz. Yani kavisi belirginleştirip bakışımızı daha anlamlı hale getiriyoruz. 

Ben aydınlatıcı olarak şuan The balmın mary-lou manizer aydınlatıcısını kullanıyorum. Buraya tıklayarak fikir sahibi olabilirsiniz.


3 yorum:

 1. :P ben de bu ara aydınlatıcı arıyordum, hiç kullanmadım.
  çok faydalı oldu gercekten :)

  tesekkürler

  YanıtlaSil
 2. güzel ve faydalı bir yazı eline sağlık sena dursun olarak izlemeye aldım bana da beklerim
  http://nypdsena.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...