Siyah nokta ve kızarıklıklara güle güle!

Şuanda da yüzümde olan basit ve oldukça ucuz bir tarifi sizlerle paylaşacağım. Eminim ki duyanınız çok, fakat belki de bazılarınız kararsız, bazılarınız öylesine internetten okuyup bu da hurafelerden biri yüzümüze sürmediğimiz şey kalmadı diye yakınıyor olabilir. Uzun zamandır yaptığım ve daha sonra yapmayı bıraktığım bu bakıma geri döndüm. Çünkü gerçekten cildi temizliyor ve işe de yarıyor.

Bahsettiğim şey asprin ve bal maskesi. Bu yazımda size tüm öğrendiklerimi yazacağım bu konu ile ilgili :) Benim gibi yüzünüz sürekli kızarıyorsa, özel günlerinizde sivilceleriniz tabiri caizse "coşuyorsa" ve siyah noktalardan şikayetçiyseniz bu çok ucuz yöntemle sadece 2 kez kullanımdan sonra sonuç alacaksınız. Tabiki sadece kızarıklık ve siyah noktaya iyi gelmiyor. Cildi çok iyi temizliyor gözenekleri açıyor sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor. Demin bahsettiğim sivilce olayına tekrar değinmek istiyorum, normal dönemlerde de hep sivilcesi olanlarınız da kullanabilir tabiki. Sanki sadece ara sıra çıkan sivilcelerde etkiliymiş gibi anlaşılmasın.

Çok şikayetçi olanlar haftada iki kez yapabilir fakat normali haftada bir olması. Sürekli yapıldığında cildiniz artık alışır ve haliyle diğer kullanılan bakım ürünleri gibi ürüne tepki vermemeye başlar. Yani demek istediğim, En fazla haftada iki kez yapın.


Bu tarifi paylaşmadan önce şunlara da değinmeliyim, asprine ve bala alerjisi olanlar denemesin kesinlikle. 
Asprinin içerisinde salisilik, diğer adıyla bha denen bir madde bulunmakta. Bu isimleri sivilceleri önleyici ürünlerin içindekiler kısmında da görebilirsiniz.
Sadece bala alerjisi olanlar asprin ve suyla da yapabilir. Balla yapılmasının amacı, bal cildi yumuşatır ve nemlendirir.

Yan etkileri var ki, mutlaka dikkat etmelisiniz. Cildinizin güneşe karşı olan korumasını azaltıyor bu maskeyi uyguladıktan sonra uva/uvb ışınlarından korunmanıza yardmcı olacak serum veya nemlendirici kullanmalısınız. Diadermine de örnek olarak, uva/uvb korumalı olan nemlendiriciler mevcut.

Peki nedir bu uva/uvb ?

uva içermeyen bir ürün kullanırsanız güneşin zararlı ışınları cildin altına geçer ve cilt kanserine yol açabilir.

uvb; güneşin etki ettiği kızarıklık ve yanıkları önler.

Çok mu yazdım sanki? artık yaz şunu derdim ben de okuyor olsaydım:)) Yazıyorum yazıyorum..

makyaj odamm
makyaj odamm

Gereken şeyler 3 adet asprin (şeker kaplamalı olmamalı) , bir çay kaşığı bal (herhangi bir bal olabilir) , bir çay kaşığı içme suyu evet bu kadarcık.
Yapılışına gelecek olursak, İlk olarak ben çay tabağını kullandım. Çay tabağına 3 asprini alıyoruz, bir çay kaşığı içme suyunu üstlerine kondurarak ekliyoruz. Su, asprini ezerken işimizi kolaylaştıracak. Asprinler kendini bırakmaya başladığında çay kaşığının arkasıyla eziyoruz. Ve bir çay kaşığı balı alıp asprinle karıştırıyoruz. Resimdeki gibi bir görüntü oluyor. İyice birbirlerine karıştıklarında ise parmaklarımızla az az alıp dairesel hareketlerle yüzümüze peeling yapar gibi sürüyoruz. Fazla sürmenize lüzum yok, Yüzünüzden akmayacak şekilde ayarlayın. 15 dakika bekletip ılık suyla duruladıktan snra uva/uvb korumalı ürünleri mutlaka kullanın gündüz veya gece. Gözenekleriniz açılacağı için cildinizin emmesi daha kolaylaşacak. Başlarda dediğim gibi, 2 kullanımdan sonra daha çok farkedeceksiniz ki, zaten bunu yaptıktan sonra yüzünüz bebek gibi yumuşacık olacak.

9 yorum:

 1. Ayol bende deneyeyim bari bunu bu çok güzel paylaşımın için teşkürler cansu(:

  YanıtlaSil
 2. en kısa zamanda aspirin alıp denemeyi düşünüyorum :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. kokoş, selsaris uyguladıktan sonra yüzünüz yumuşacık olacak gerçekten. Pişman olmazsınız eminim.

  YanıtlaSil
 4. Bu en iyi bana olucak galiba :) Çok işime yarayacak teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Kaç güngür bi arkadaşım başımın etini yedi aspirini kullan die. Tam da bahsettiği bu karışım. Bak şimdi burda görünce ben de etkilendim. Kullanıp sonuç alanlar ulaşırlarsa sevinirim.
  www.makyajurunlrm.blogspot.com

  YanıtlaSil
 6. ilk fırsata deneyeceğim bunu umarım işe yarar :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...