Yapılmaması gereken makyaj hataları

Yaptığınız makyaj sonucunda tamamen farklı görünebilirsiniz. Bazı şeylerin sırası ve önemi vardır. Keyfi kullanım değildir. Bunları sizlerle paylaşacağım. Başlayalım :)

Baz kullanmamak; Makyaj bazları sadece makyajınızın kalıcı olmasını sağlamaz; aynı zamanda yüz görünümünü düzeltir ve kullandığınız tonların kendini göstermesini sağlar. Baz sürdüğünüzde fondöteninizi daha hafif uygulayabilirsiniz.

Fondötenden önce kapatıcı kullanmak; Cildinizdeki problemleri fondötenden önce kapatıcıyla kapatmaya çalışırsanız daha fazla kapatıcı uygulamak durumunda kalabilirsiniz. En sağlıklısı önce fondöteni güzelce tüm yüzünüze eşit dağıttıktan sonra gördüğünüz kusurları kapatıcı yardımıyla kapamanız daha iyi sonuçlar verecektir.

Aşırı koyu fondöten seçmek; Fondöten renginizi seçerken çok dikkatli olmalısınız. Öncelikle cildinizden bir ton açık fondöteni denemeyi tercih edin. Yoksa yüzünüz ayrı boynunuz ayrı renkte olur. Fondöteni sürdükten sonra mutlaka gün ışığında kontrol edin. Eşit şekilde dağıttığınızdan emin olun. Sarı bazlı cildinize pembe alt tonlu fondöten kullanmayın. Cilt tonunuz ne ise ona göre fondöten seçin.

Dudak kalemi kullanmamak; Doğal tonlarda ruj uygulayacaksanız ondan bir iki ton açık dudak kalemi kullanarak dudaklarınızı boyadıktan sonra rujunuzu sürün. Dudak kalemleri genellikle kırmızı ruj, bordo ruj gibi koyu renkler sürerken uygulanıyor. Bu tamamen yanlıştır. Dudak kalemi kullanmamak, rujunuzun rengi ne olursa olsun onu çok basit gösterecektir.

Parlak allıklara dikkat!; Allığın amacı yanaklarınıza doğal bir pembelik vermektir. Siz hiç doğal pırıltılı mercan tonlarında kızaran birini gördünüz mü? :) Teninize uygun olarak şeftali veya pembe tonlarında bir allık seçin. Allığınızın üzerine çok hafif bronzluk etkisi için bronzluk etkisi yaratan pırıltılı allıklardan uygulayabilirsiniz.

Kaş kalemlerine dikkat!; Kaş kalemi, kaşları belirginleştirmek veya kaşlardaki boşlukları doldurmak için uygulanır. Ancak kaş kaleminizin rengi saç renginize ne kadar yakın olursa olsun, bu tip kalemler yüzünüze yapaylık verir. Kaş kalemi yerine kaş renginize çok yakın olan bir farı deneyin. Kaş hatlarınızın dışına çıkmadan kaşlarınızı boyayın. Sonuç çok daha doğal ve güzel olacaktır.

Pudrayı es geçmeyin; Genellikle fondöten ve allıktan sonra pudraya gerek duyulmaz. Aslında yapılan en büyük hatalardan biri diyebilirim. Pudra cildinizin çok daha pürüzsüz görünmesini sağlayacağı gibi Yaptığınız makyajın ortaya çıkmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir. 

Şimdilik bu kadar! bir sonraki yazımda görüşmek üzere :) ♥
6 yorum:

 1. çok yararlı olmuş bu yazı ben de evdeki misafire iki saat pudranın farkını anlattım yazıyı okusun bir oh çekiyim o zaman

  YanıtlaSil
 2. her seyi yanlıs mı yapıyorum ben :D

  benim bir bazım bile yok :(

  benim hiç bazım olmadı anne :D :D :D

  YanıtlaSil
 3. çok faydalı bir yazı olmuş,elinize sağlık.
  bloğuzu beğenerek takip ediyorum,bende beklerim:)
  http://wishingbeauty.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. oldukça yararlı bir yazı olmuş :) bide fondötenin oksitlenmesi de var! var da var! :)))

  YanıtlaSil
 5. Pudra yoruuna özellikle katılıyorum.Bende o detayıasla atlamam yeni bir blogger olarak takipteyim bende beklerim bloguma sevgiler

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...