Yüz kontürleme nasıl yapılır?

Bu çok geniş bir konu aslında. Kendi bilgilerim dahilinde sizlerle paylaşımda bulunacağım. Yüz kontürleme dedikleri şey, yüzü zayıf gösterme, kemerli burnu düz gösterme, geniş burnu dar gösterme, elmacık kemiklerini belirginleştirmek için yapılan diğer adıyla "gölgelendirme" tekniğidir. Her yüz tipine ayrı kontür uygulaması mevcut.

Örnek olarak kontürden önce ve sonra fotoğrafı

makyaj odamm

Genelde kontürleme işlemi oval yüz görünümüne ulaşmak için yapılır. Oval yüz, idealdir. Ancak hepimiz yuvarlak, kalp ve köşeli gibi farklı yüz tiplerine sahibiz. Peki bu kontür denilen şeyi herkes yapabilir mi? Tabiki! ama dikkat edilmesi gereken şeyler var. Bu işlemden sonra kusursuz da görünebilirsiniz, palyaço gibi de. Yani kontür vezir de eder rezilde. :) Yazımı sıkılmadan okursanız, bitirdiğinizde eminim iyi sonuçlar alacaksınız.

makyaj odamm
Kesik uçlu (hafif açılı) bir allık fırçasıyla veya düz olan bir pudra fırçasıyla uygulanabilir. Yüzünüzün boyutuna uygun fırçalar seçmeye özen gösterin. Uygulamak istediğiniz bölgeye ten renginizden 1-2 ton koyu bir bronzer-pudra yardımıyla çizgiler çekin. Burada en önemli nokta, uygulayacağınız bronzer/pudranın tamamen mat olması. Neden? çünkü ışıltılı bir ürün kullanırsanız hem yaptığınız işlem doğal durmaz hem parlayacağı için arka plana atmamış olursunuz.

Resimli olarak yüz tiplerine uygun kontürleme işlemlerine bakalım.


Yuvarlak yüzler
makyaj odamm

Resimden de anlaşılacağı gibi, yuvarlak yüzü ince ve uzun göstermemiz gerekiyor. Benim yüz tipim aynı zamanda. Yan kısımları dikey olarak gölgelendirmemiz gerekiyor.

Köşeli yüzler

makyaj odamm

Elmacık kemiklerinin alt kısımlarını gölgelendirerek oval görünüme yaklaştırabilirsiniz. Köşeli yüzlerde çeneyi ön plana çıkarmak gerekir; bunun için çene kemiğinin yanlarını da gölgelendirmelisiniz. Saç diplerinizden, yani alnınızın iki yanından da hafif bir gölgelendirme yaparak orantı sağlayabilirsiniz.


Kalp yüzler

makyaj odamm

Resimde de görüldüğü gibi yüzünüzün geniş kısmı alnınız ve gölgelendirme işlemini burada gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yani alnınızın iki yanından. Kalp yüz tiplerinde kaçınılması gereken şey, oldukça aşikar. Yüzünüzün alt bölümü! Bu kısımlara gölgelendirme yapmayın aksi halde zaten ince olan kısım daha ince görünecektir. Ve bu orantı sağlamaz.

Eğer boyun bölgenizde kilo sorunu varsa, kulak memesi altından başlayarak çene altından diğer kulak memesine kadar hafif bir gölgelendirme yaparak daha zayıf görünebilirsiniz.

-Peki, yüz tiplerine göre kontür nasıl yapılır gördük. Benim burnum kemerli. Onu nasıl gölgelendirebilirim?

Kontürleme (gölgelendirme) işlemi burada da çok işe yarıyor! Burun kemiği üzerine yine 1-2 ton kadar koyu fondöten ve pudrayı sürün fakat iyice yedirin, aşırıya da kaçmayın yoksa burnunuza yumruk yemiş gibi görünürsünüz :) 

-Benim burnum büyük, nasıl ince ve zarif gösterebilirim?

Burnu kısaltmak için uç kısmını gölgeleyin fakat çoğu yerde bu işlemi kırmızı allıkla yapanları gördüm. Bundan kaçının. Burnunuzu şiş gösterecektir. Gözlerden başlayarak burnun iki yanına dümdüz bir çizgi çekin yani binevi yeniden yapılandırmak gibi düşünün. Burnun iki yanına inen gölgeleri burun kanatlarına dağıtın. Farkı göreceksiniz.

-Burnum uzun, nasıl dikkati başka yere çekebilirim?

Burnun alt uç kısmına gölgelendirme yaparak geri plana atın. Kaş başlarınız burna çok yakınsa da uzun görünür. Burun kökü ve ucuna mutlaka gölgelendirme yapın.

-Burnum yüz dengemi bozacak kadar küçük. Ne yapmalıyım?

Küçük burun idealdir. Fakat gereğinden küçükse gölgelendirmenin aksine açık renk bir fondöten ve pudrayı burun kemiği ve kanatlarını kaplayacak şekilde sürüp ön plana çıkarmalısınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...